Saç Ekiminden Sonrasında

Saç ekimi gerçekleştikten sonra hastaların tamamı ilk yıkama, evde saç bakımı, yatış pozisyonu gibi saç ekimi sonrası süreç hakkında birçok sorunla karşı karşıya kalmakta ve bu sorunlara çözüm yolları aramaktadırlar.

Saç Ekimi Sonrası Evde Bakım;

İlk olarak saç ekimi sonrası hastanede verilen şapkanın eve gidildiğinde çıkarılması gerekmektedir. Amaç derinin oksijenle buluşmasını sağlamak ve şapkadan dolayı oluşacak basıncı ortadan kaldırmaktır. Saç ekimi sonra özellikle ilk 4-5 gün evden dışarı çıkmayıp istirahat etmek gerekmektedir. Çok zorumlu olan durumlar dışında hastanın kendini yormaması ve çalışmaması gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Yatak Pozisyonu;

Saç ekimi sonrasında hastalar ilk birkaç gün sırt üstü şekilde uyumalıdırlar. Çünkü yüz üstü yatıldığında göz çevresinde kan yoğunluğu arttığı için şişmeler gözlenebilmektedir. Kafada kan yoğunluğunun artmasının sebebi saç ekimi sırasında açılan deliklerden kaynaklanmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama;

Genel olarak saç ekimi yapıldıktan bir gün sonra saç ekimi yapılan merkeze gidilir ve bu merkezde doktor kafadaki bandajı çıkararak ilk yıkama işlemini yapar. Ardından daha sonraki saç yıkama işlemlerini siz kendiniz evde yaparsınız. Evde yıkama işleminde doktorunuzun size önerdiği şampuanı kullanarak ılık suyla kafanızı yıkamalısınız. Saç ekimi sonrası evde yıkama işlemi yapılırken yıkamadan yarım saat önce doktorunuzun size verdiği merhemi sürmeli ve bunu 10 gün kullanmalısınız. Bu merhem kafanızın kabuk tutup dökülmesini kolaylaştırmaktadır. Yıkama işleminden sonra başınızı yumuşak bir havluyla narince kurutmalısınız.

Saç Ekimi Sonrası İlk Traş

Saç ekiminden sonra ilk 3 ay boyunca uzayan saçlar sadece makasla alınabilir. Saçların makine ile alınması için 9 ay ustura ile alınabilmesi için ise 12 ay beklemek gerekmektedir. Saçlar en geç 12 ay içinde traş olabilecek bir düzeyde uzamaktadır.