SAÇ EKİMİ SONRASINDA YAŞANANLAR

AŞIRI STRESİN SAÇLARA ETKİLERİ VE SAÇ EKİMİ SONRASINDA YAŞANANLAR

Stres bütün bireylerin üzerinden atamadığı bir hastalıktır. Bireylerin stresli dönemlerinde daha çok saç dökülmesi yaşadığı uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Stres kaynaklı saç dökülmesi saçta para şeklinde açılmalar ile görülebileceği gibi tamamen kellik olarak da görülebilir. Stres kaynaklı olan saç dökülmelerinde mutlaka bir hekime danışılması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Önlem alınmadığı takdirde saç dökülmesi ileride kelliğe neden olmaktadır. Ani bir üzüntü ve stresten dolayı hızlı bir şekilde dökülmemeler olması engellenemez bir hastalıktır. Aşırı stresten dolayı ortaya çıkan saç dökülmesinde en etkili yöntem ise saç ekimidir. Saç ekimi hasarlı olan bölgeye yapılan sağlam köklerden alınan saç kıllarının ekimidir.

Saç Ekimi Sonrasında Yaşananlar

Çeşitli sebeplerden dolayı yaşanan saç dökülmesi ile yapılan saç ekimi sonrasında kişi aynı gün içerisinde taburcu edilir. Aynı gün içerisinde taburcu edilen birey dikkat etiği süre içerisinde ertesi gün çalışma hayatına devam edebilir. Zor şartlarda çalışan kişiler birkaç hafta süre içerisinde hafif işlerde çalışmalıdır. Toplu taşıma araçları ile işe giden kişiler mutlaka kafa bölgesini bere ya da şapka ile koruyarak dışarı çıkmalıdır. Çeşitli travmalara karşı mutlaka saç ekimi yaptırılan bölge korunmalıdır. Saçların hemen yıkanmaması gerektiği mutlaka uzmanlar tarafından saç ekimi yaptıran kişiye bilgi verilmedir. Saç ekimi sonrasında mutlaka saçların belli bir süre içerisinde sadece makas yöntemi ile kesilmelidir. Saç kesme makinesi ancak altı ay süre sonra kullanılmalıdır.

Kişiler bu gibi hassas konulara dikkat ettikleri sürece problem yaşamadıkları gibi daha hızlı iyileşme süreci geçirirler. İşi bilen kişiler tarafından yapılan saç ekimi sonrasında kişiler daha sağlıklı ve gür saçlara sahip olur. Saç ekimi yapılan bölgede bir daha asla dökülme görülmez.